Vişne hayatın yegane tatlarındandır. Vişne ekşidir ama bir o kadar da güzeldir.
VİŞNE HAKKINDA > VİŞNE ŞARABI

VİŞNE ŞARABI

Gerekli Alet Edevat

Gıda konulması uygun kova, Cam Damacana, Hava Kilidi, Akvaryum Hortumu, Termometre, Steril eldiven.

Gerekli Malzeme

Vişne meyvesi, Potasyum Metabisülfit, Şarap Mayası, Maya Gıdası, Dezenfektasyon için Sodyum Metabisülfit, Hidrometre, kilo başına yaklaşık 300 gr şeker.
Bulamadığınız alet, edevat ve malzeme için Keyif Dünyası'nı öneririm.

Öncelikle kullanılacak alet edevat, eller ve şarabın bekleyeceği ortam dezenfekte edilir.
Vişneler yıkanarak saplarından ayrılır. Gıdaya uygun buzdolabı torbalarına konularak buzlukta 3-4 gün bekletilerek dondurulur. Bundan amaçlanan; meyvenin hücre zarlarının donma esnasında çatlamasını ve azami ölçüde suyunu salıvermesini sağlamak. Bir gün önce buzluktan çıkarılan vişne torbaları buzdolabında ve derince bir kap içersinde  çözülmesi beklenir. Dezenfekte edilmiş gıdaya uygun kova içersinde vişne taneleri patlatılır. Bu sırada ellerinizi dezenfekte etmenizi veya steril ameliyat eldiveni kullanılmasını öneririm. Vişne tanelerini sadece patlatmanız yeterlidir. Fermantasyon sırasında suyunu bırakacaktır. Hidrometre ile ölçüm yaparak vişnenin şekerlilik oranını bulunuz. %12 alkol ve sorunsuz bir asit oranı için şeker seviyesini 1100 seviyesine getiriniz. Bunun için kullanacağınız şekeri az ısıtılmış vişne suyunda eritiniz. Veya mümkün olduğunca az su kullanınız. Bundan sonra vişneyi kükürtlemek için kovaya 20 litreye  silme 1 Türk çay kaşığı (1gr.) olacak şekilde potasyum metabisülfit serperek karıştırınız. 24 saat bekledikten sonra 20 litreye 1 tatlı kaşığı (5 gram) maya ile mayalanır. Bunun için mayayı kovadaki patlatılmış vişnelerin üzerine serpmeniz yeterli olacaktır. Mayanın daha iyi çalışması için 5 gram da maya besini serpmeniz uygundur. Bir saat içinde maya kabardığında cibreyi karıştırarak kovanın üzerini tülbent ile örtünüz. 24-48 saat içinde maya etkinleşerek fermantasyonu başlatır. Bu nedenle taneler yüzeyde birikerek bir kapak oluşturur. Bu kapaktaki kabukların okside olmaması için günde 3 kez dibe doğru bastırılmak suretiyle karıştırılarak attaki şıra ile ıslatılır.

3-4 gün sonra hidrometre yardımı ile şeker ölçümü yapılır. 1000 seviyesine geldiğinde posalar şıradan ayrılarak bir damacanaya/kavanoza alınır. Posalar şıradan ayrılırken sıkılarak posadaki şıradan azami yararlanmak gerekir. Bunun için derince bir kap veya kovanın üzerine tülbent serilir. Tülbendin üzerine bir kevgir konur. Kevgirin üzerine bir miktar cibre alındıktan sonra steril eldiven giyilmiş elle, avuçlanarak sıkılan posalar dışarı alınır. Sıkımdan sonra elde edilen şıra damacanaya omuz hizasına kadar doldurulur. 20 litreye 1 gr. olacak şekilde potasyum metabisülfit konulduktan sonra kapağı kapatılarak hava kilidi takılır.

Zaman içinde dipte biriken tortular akvaryum hortumu veya gıdaya uygun bir hortum ile sifon yapılıp aktarmak suretiyle atılır. Gaz çıkışı bittiğinde kavanoz veya damacanalar boyun hizasına kadar doldurulur. Bunu yapmak için şıra posalardan ayrıldığında değişik ebatlardaki damacana/kavanoza koymak yararlı olur. Böylece küçük kaptaki şıra, büyük kaptaki şıranın boyun hizasına kadar doldurulmasında kullanılır. Fermantasyon bitiminde ve şişelemeden önce de 20 litreye 1 gr. potasyum metabisülfit koymak şarabı korumak açısından yararlı olacaktır.
 

Not:
Meyve şaraplarının ömrü 2 yılı geçmez.

Vişne


© Arama Network | Site içeriği halka açık bilgilerden (Public Data) derlenmiştir, dileyen kopyalayıp çoğaltabilir.